V současné době je návrat k přírodním materiálům velmi oblíbenou volbou lidí, kteří chtějí zútulnit svůj domov a vnést do něj příjemnou atmosféru. Přírodní materiály jsou jedinečné, designově nadčasové prvky, které jsou zároveň snadné na údržbu. A to se týká i kamenných schodišť, která v sobě spojují estetiku, funkcionalitu a přírodní krásu. Pokud tedy zvažujete rekonstrukci, nebo jste majiteli rozestavěné nemovitosti a přemýšlíte, jaký druh materiálu použít pro Vaše schodiště, v tomto článku se dozvíte, proč je takové kamenné schodiště atraktivní a jaký přínos může mít. Poradíme Vám, jak vybrat vhodný druh kamene a podíváme se také na možnosti instalace a následné údržby.

Kámen jako atraktivní a nadčasový prvek

Pokud se rozhodnete pro kamenné schodiště, můžete těžit z nesporých výhod tohoto materiálu. Kámen je staletími „prověřený“ stavební materiál, a proto je jeho primární vlastností odolnost a trvanlivost. I s minimální údržbou Vám můžou schody z kamene vydržet desítky let, což je jistě zajímavá investice do budoucna. Kamenné schodiště dodá prostoru elegantní a přírodní vzhled. Může se stát centrálním bodem interiéru nebo velmi pěknou okrasou zahrady.

Vše začíná u správné volby kamene

Když přemýšlíte o zhotovení kamenného schodiště, první důležitý krok spočívá ve výběru správného druhu kamene. Přírodní materiály mohou dodat vašemu domovu jedinečný vzhled. Žula, mramor a pískovec jsou jen některé z možností. Vyberte druh kamene, který bude vizuálně ladit k celkovému designu Vašeho domu a exteriéru, a bude mít zároveň požadované vlastnosti.

Uvažujte o tom, jak budete schodiště používat. Pokud bude často vystavené vlhku a mrazu, může být vhodnou volbou schodiště ze žulového kamene. Je to velmi odolný materiál a nemá problém s povětrnostními vlivy. Žulu je možné použít samozřejmě i do interiéru, kde bude opravdu nenáročná na údržbu. Schodiště z pískovce je také zajímavou volbou, především do exteriéru. U něj ale platí, že tento materiál je ovlivňovaný tzv. „zubem času“ a proto má svá specifika, které je nutné vzít v úvahu, jestliže se rozhodnete pro tento materiál. Další možností je mramor, který přinese do vašeho domova nádech opravdového luxusu. Pro svoje vlastnosti a vyšší cenu doporučujeme tento druh kamene spíše jako obklad betonového schodiště.

Montáž kamenných schodišťových stupňů

Dalším důležitým faktorem je způsob montáže kamenných stupňů. Naše firma nabízí dva způsoby instalace.

Lepení

V interiéru se velmi často setkáme s montáží lepením. Kamenné stupně jsou připevňované na povrch podkladu speciálním lepidlem. Během montáže se jednotlivé schodišťové stupně vyrovnávají a upevňují tak, aby nedocházelo k jejich posunutí. U exteriérových schodišť můžeme postupovat stejným stylem, kdy jednotlivé kamenné stupně (příp. i kamenné podhledy) lepíme na pevný, betonový podklad.

Přivrtání

Tato volba se často používá u exteriérových schodišť, která vyžadují vyšší odolnost proti povětrnostním vlivům. Kamenné stupně jsou připevněné ke speciálně navrženým betonovým podkladům nebo kovovým konstrukcím. Pro tento druh montáže jsou vhodné především kamenné stupnice v síle materiálu 5 a více centimetrů. Přivrtání zajišťuje pevné spojení a stabilitu schodiště.

 

Kamenné schodiště je praktické, ale také i atraktivní, a ozvláštníte jím Váš domov. Při výběru kamene a způsobu montáže zvažte své potřeby a designové preference. Ať už se rozhodnete pro interiérové nebo exteriérové schodiště, budete mít dlouhodobý, esteticky příjemný a funkční prvek, který Vám přinese mnoho pozitiv. Chcete-li získat více informací o možnostech kamenných schodišť nebo se poradit s našimi odborníky ohledně vašeho projektu, neváhejte nás kontaktovat. Vaše spokojenost a krása Vašeho domova jsou naší prioritou.