Přírodní materiály, jako je kámen, představují nekonečný zdroj možností pro vytvoření jedinečného prostředí, ať už v interiéru nebo exteriéru vašeho domova. Navozují příjemnou atmosféru v daném prostoru, jsou vizuálně přitažlivé, a také jsou pomyslnou „zárukou“ dlouhé životnosti a funkčnosti použitých materiálů. Pokud hledáte inspiraci, chystáte se rekonstruovat, nebo právě stavíte svoji vysněnou nemovitost, v dnešním článku vám představíme konkrétní možnosti využití kamenných materiálů.

Kuchyňská pracovní deska

Kuchyně je pomyslným centrem každé domácnosti, kde trávíme mnoho času. Připravujeme zde spoustu báječných jídel, se kterými se pojí další manipulace s potravinami, kuchyňským náčiním, atd.  Kuchyňská deska je tedy hojně využívaná a jsou na ni kladené vysoké provozní nároky. V neposlední řadě od ní očekáváme také určitou designovou funkci, aby dokreslovala celkový vizuál kuchyně.

Žulová pracovní deska nabízí unikátní spojení všech výše jmenovaných potřeb. Její nezpochybnitelnou výhodou je odolnost vůči teplu a nenáročnost na údržbu, což jsou skvělé benefity pro každodenní používání. Kromě už zmiňovaného estetického prvku. Bez problémů na ni tedy můžete odložit hrnec rovnou z plotýnky, či pekáč voňavých buchet vytažených právě z trouby. Z naší praxe víme, že žulové pracovní desky jsou schopné „vydržet“ i zpracovávání surovin přímo na povrchu desky (zejména krájení, naklepávání apod.). Obecně vzato, je povrch desky schopný snést používání kovových nožů a další kovové náčiní, ale tento přístup v rámci užívání pracovní desky spíše nedoporučujeme. Výjimkou jsou keramické nože, ty dokáží povrch žulové desky poškodit. Nejefektivnější cestou a naším doporučením, jak udržet povrch kamenné pracovní desky stále krásný a v top stavu, je používání dřevěných prkének při zpracovávání potravin.

Pomyslnou nevýhodou žulové pracovní desky je její vyšší hmotnost a vyšší pořizovací cena, oproti běžně používaným materiálům. Avšak její dlouhodobá trvanlivost, odolnost a stylový design často tuto vyšší finanční investici vyvažuje, a představuje optimální volbu mezi funkčností a estetikou.

Schodiště

Žula, jako materiál, se vyskytuje v široké barevné škále, a každý typ žuly se odlišuje svým vlastním stylem tzv. „kresbou“. Je zajímavostí, že i když má každý druh žuly svoji typickou strukturu, podle které jednotlivé žuly rozlišujeme, tak u jednotlivě vytěžených kusů konkrétního typu žuly se téměř nesetkáme s totožnou kresbou. Za to vděčíme především přírodním procesům jejího vzniku před miliony let. Dá se tedy říci, že každý jednotlivý kus žulového materiálu je svým způsobem originál.

Pokud se tedy rozhodnete pro kamenné obložení schodiště, můžete se těšit na zajímavý vizuální prvek ve vašem domově. A zároveň oceníte praktičnost a stálost kamenného materiálu, který zůstává zachovaný i po dlouhá léta používání.

Interiérové schodiště ze žuly Viscon White

Parapety

Parapety jsou jedním z mnoha detailů, které dotvářejí celkový vzhled místnosti nebo exteriéru domu. Žulové parapety mohou být skvělou volbou, jestliže hledáte průsečík mezi skvěle vypadajícím a téměř bezúdržbovým materiálem. V závislosti na stylu vašeho interiéru či exteriéru, si lze vybrat z mnoha druhů žuly nebo mramoru tak, abyste docílili požadovaného výsledku. Žula je materiál stálý a jeho schopnost odolávat povětrnostním podmínkám činí z kamenných parapetů ideální volbu pro venkovní osazení. Díky své barevné rozmanitosti a kombinovatelnosti s ostatními stavebními prvky, je žula příhodným materiálem ať už máte okna plastová, dřevěná nebo hliníková.

Kamenné obklady: krby, fasády i dlažby

V současné době zažívají vnitřní krby, respektive krbové vložky či krbová kamna, takovou malou renesanci. Znovuobjevujeme jejich benefity a příjemný užitek, zejména v zimních měsících. Mnohdy je hojně využíváme z praktického hlediska pro zajištění efektivního vytápění nemovitosti. Zároveň se těšíme z pohodové atmosféry, kterou dokáže hořící krb navodit. Zejména u krbových vložek je žula volbou číslo jedna, kdy dotvoří výsledný vzhled krbu, a propůjčí celému krbovému tělesu své materiálové vlastnosti, jako je odolnost a nehořlavost.

Další možností kde lze využít kamenné materiály jsou obklady domu. Pro venkovní použití je vhodná žula, ale setkáváme se i s ostatními druhy kamene, jako je například Balkánská rula (která se vyskytuje v mnoha barevných variantách), nebo pískovec či travertin. V těchto případech se obkladový kámen používá jako velmi pěkný designový doplněk exteriéru. V interiéru můžeme, kromě výše uvedených druhů kamene, s velkým úspěchem použít také onyx. Je známý pro svoji jedinečnou kresbu, barevnost a unikátnost materiálu, kdy je možné umístit pod velkoformátovou onyxovou desku světelný zdroj. Takto upravený onyx je možné využít například jako nástěnnou dekoraci. Výsledkem je velmi působivá podívaná a luxusní nádech interiéru.

V neposlední řadě nemůžeme nezmínit také kamennou dlažbu. Nejčastěji se můžeme setkat se žulovou a mramorovou dlažbou, a to v různých formátech. Jak jsme už psali v článku výše, žula se vyskytuje v mnoha barevných odstínech a není tedy problém vybrat dekor dlažby tak, aby doplňoval výsledný design místnosti či dominoval konkrétnímu prostoru. Mramorová dlažba je synonymem luxusu a velkoleposti. Asi nejznámější a nejpoužívanější jsou světlá a tmavá varianta. Ale nejsou výjimkou i další barevné odstíny (béžový, růžový, zelený, a další).

 

Návrat k přírodním materiálům

V tomto článku jsme si nastínili nejběžnější způsoby, jak můžeme použít různé druhy kamene v rámci stavební architektury pro dům i zahradu. Největšími přednostmi tohoto materiálu jsou především jeho dlouhodobá trvanlivost, nenáročná údržba a krásný přírodní dekor. V posledních letech zažíváme boom přírodních materiálů. Ve velké míře se používají jak u realizací novostaveb, tak i při rekonstrukcích bytů či domů. Přírodní materiály jako je dřevo nebo kámen dokážou v každém prostoru, při citlivém zakomponování do celkového designu, vykouzlit příjemnou a uvolněnou atmosféru, kterou si budete moct vychutnávat po dlouhá léta.